Klidné místo nedaleko rušné Prahy – to je Davle

Toužíte po chvíli klidu od rušného velkoměsta? Pak se vypravte jižním směrem od Prahy, k soutoku Vltavy a Sázavy, kde se nachází Davle. Toto místo obklopují lesy, skály a voda a nabízí se zde i možnost ubytování Davle. Celou nádhernou atmosféru podtrhne tajemný ostrov, na který se nedostanete jinak než po vodě. Pokud se na něj vypravíte, spatříte zde základy kláštera sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle, jenž patří mezi nejstarší mužské kláštery u nás. Navštivte Penzion Grado Davle a užívejte si klidu a pohody.

Filmové kulisy

Místa nacházející se v Davli a jejím okolí se objevila i ve filmech jako kulisy. Jedná se o železný starý davelský most, který „účinkoval“ ve slavném válečném dramatu Most u Remagenu. Američtí filmaři snímek natočili podle skutečné události.

Život v Davli a řeka

Již v dobách středověku se tímto místem plavily vory. Proplouvaly tu až do 50. let minulého století. Proto je náš městys znám také jako starobylé vorařské centrum. Tuto etapu davelského života připomíná pomník vltavských plavců, který má podobu kotvy a je umístěný na kamenném podstavci.

Řeku využívají i fanoušci říční plavby. Do těchto míst směřují třeba ze Štěchovic. Plavba je příjemná. Cestou míjíte silnici, chaty a chaloupky umístěné v údolí. Doplout můžete na již výše zmíněný ostrov, kde lze zakotvit a vydat se na návštěvu zbytků opuštěného kláštera. Řeku využívají nadšenci s  paddleboardy.